Jste 9598. návštěvník
Home Jak poznat zdravé kotě Kotě s PP nebo bez – výhody a úskalí Odkazy Kontakty db

Slabikář začínajícího vystavovatele
Pro zájemce o koťátka s PP je k dispozici databáze chovatelů SCHK (FiFe)
očkovací průkaz

Jak vypadá průkaz původu (PP)
očkovací průkaz

Jak vypadá očkovací průkaz
Slabikář vystavovatele
Slabikář vystavovatele Vám pomůže orientovat se v důležitých detailech, které by neměl žádný vystavovatel opominout :o) Některé detaily (EMS kódy, výstavní třídy, certifikáty a tituly) ve Slabikáři popsány nejsou. Informujte se u své ZO, zkušených chovatelů, či nastudujte výstavní řád. Nevylučujeme, že v budoucnu tuto problematiku zkusíme také přehledně popsat :o))) Upozorňujeme, že všechny údaje ve Slabikáři se týkají SCHK - Sdružení chovatelů koček (FIFe). Pokud chcete vystavovat na výstavě, kterou pořádá některá z českých nonFIFe organizací, informujte se přímo u organizátorů takové výstavy.

 • Před výstavou
 • Na výstavě
 • Po výstavě

  Před výstavou
  1. Členství v ZO - I když chcete vystavovat jen domácí kočičku, musíte mít členství v některé ze základních organizací (ZO) Sdružení chovatelů koček. Kontaktujte některou z okolních ZO a požádejte o přihlášku (vzor přihlášky) Kontakt se ZO vám může zprostředkovat i chovatel, od kterého máte svou kočičku. Seznam všech ZO najdete ZDE . Vaše přijetí schvalují členové organizace na nejbližší schůzi, kam byste se měli dostavit osobně. Po přijetí do ZO obdržíte členský průkaz a zaplatíte členský poplatek. Platí se ročně a pohybuje se od cca150 do cca 400 Kč. Jednotlivé ZO mohou snižit své poplatky, například za pomoc při organizaci své výstavy.
  2. Propozice výstavy - Každá výstava má své propozice, získat je můžete buď na schůzi své ZO, na internetu (například zde) a obvykle je organizátoři rozdávají na výstavách. V propozicích se dozvíte adresu organizátorů, na kterou posíláte přihlášku své kočky, termín výstavy a termín odevzdání přihlášky, výši klecného pro jednotlivé výstavní třídy, jména posuzovatelů, adresu výstavní haly a obvykle také možnost ubytování. Výstavy se konají o víkendu, výstavy jsou jednodenní i dvoudenní (většinou), v zahraničí se můžeme setkat s výstavou třídenní. Výstavy jsou národní (titul max. Šampion,u kastrátů Premior), většinou však mezinárodní (vyšší tituly).
  3. Přihláška na výstavu a klecné - Na každou výstavu musíte zaslat v dostatečném předstihu správně vyplněnou přihlášku, termín odevzdání obvykle končí 14 dní před výstavou. Vzor správně vyplněné přihlášky najdete zde. Údaje o svém zvířeti najdete na rodokmenu, údaje o svém členství v ZO v členském průkazu. Pokud chcete vystavovat oba dny, napište do kolonky "datum" obě data). Přihlášku zašlete poštou na adresu z propozic. Na zahraniční výstavy někdy stačí poslat přihlášku faxem. Spolu s přihláškou pošlete kopii dokladu o zaplacení klecného - týká se hlavně českých výstav, v zahraničí můžete platit až na místě, ale obvykle je to o něco drazší. Běžná výše klecného je 500 Kč na kočku na 1 výstavu (u koťat, kastrátů a domácích koček bývá cena nižší), v Německu například 31 EUR, 37 EUR při platbě na místě (doporučujeme platit na místě, protože poplatek za bankovní převod vás vyjde možná i dráž). Pokud vystavujete více koček, případně vrh koťat, je možné požádat na přihlášce o dvoj- či trojklec. Vyplněnou přihlášku musí potvrdit razítkem vaše ZO, případně kontaktujte jednatele ZO.
  4. EMS kódy, výstavní třídy a tituly, které je možné na výstavě získat (BIV, BIS) - Pro výstavu musíte tyto věci znát. Poradí vám zkušení chovatelé ve vaší ZO, případně si nastudujte literaturu (např. Chováme kočky od MUDr. Marie Říhové) anebo si přečtěte Výstavní řád.
  5. Potvrzení přijetí kočky na výstavu - Organizátoři výstavy vám zašlou potvrzení o přijetí vašich koček na výstavu, toto potvrzení si s sebou přivezte na výstavu. Obvykle vám zašlou také organizační pokyny a plánek města s popisem cesty k výstavní hale.
  6. Příprava kočky - Jak připravit jednotlivá plemena koček na výstavu vám nejlépe poradí zkušení chovatelé. Více péče vyžadují dlouhosrstá plemena. V každém případě musí mít kočka ostříhané drápky, stříháme nejlépe pár dní před výstavou, aby se drápky stačily zaoblit a neměly ostré hrany po střihu. Kočička dále musí mít čisté oči, uši a zadeček. Většina chovatelů své kočky před výstavou koupe, opět záleží na plemeni.
  7. Očkování - Pro účast na výstavě koček je nutné mít základní kočičí očkování (rhinotracheitida a panleukopenie) a očkování proti vzteklině. Toto očkování vám potvrdí veterinář nalepením štítku z vakcíny a razítkem s datem očkování v očkovacím průkazu. Obvykle je vyžadováno, aby očkování bylo minimálně měsíc a maximálně rok staré. Příklad štítků z vakcín v očkovacím průkazu.
  8. Veterinární atest v ČR a pro cesty do zahraničí - Kromě očkování požadují organizátoři výstav potvrzení o dobrém zdravotním stavu kočky. Tento atest nesmí být starší než 3 dny před výstavou a vydá vám jej opět veterinář. Nezapomeňte tedy maximálně 3 dny před výstavou navštívit veterináře! V očkovacím průkazu je na toto potvrzení obvykle samostatná kolonka. Pokud cestujete do zahraničí, je k přechodu hranic nutné potvrzení z veterinární správy. Po potvrzení zdraví kočky veterinářem vezmete očkovací průkaz a navštívíte příslušnou veterinární správu, kde vám k potvrzení veterináře přidají i své razítko. Adresu a úřední hodiny zjistíte na internetu například ZDE nebo se informujte ve své ZO. Očkovací průkaz mějte připravený při přechodu hranice.
  9. Co sbalit do tašky - V prvé řadě je nutné mít desinfekci a papírové ubrousky pro vyčištění klece, desinfekci nelépe seženete u svého veterináře. (Klece obvykle bývají předem desinfikovány, ale pro jistotu si chovatelé čistí klec ještě jednou.) Na výzdobu klece používáme dvoje záclonky přivázané šňůrkami na vrchní části klece o rozměrech aspoň 60x60 cm a látkovou či jinou podložku o stejných rozměrech (v zahraničí bývají klece větší). Horní část klece můžeme také zakrýt látkou, na přední část je možné zakoupit speciální průhlednou plastovou folii, která zabrání návštěvníkům sahat na zvířata. Na klec můžeme položit vizitky či fotografie svých koček pro případné zájemce o koťata. Inspiraci, jak správně vyzdobit klec získáte na výstavách. Do klece patří malý kočičí záchod se stelivem, ideální je silikonové, které nezůstává kočkám v srsti. Kočce v průběhu výstavy nabízíme několikrát vodu přivezenou z domova (misku s vodou ponechanou v kleci může kočička snadno převrhnout) a můžeme vzít také krmivo. Některé kočičky rády prospí výstavu v látkovém pelíšku. Pokud nejsou k dispozici židle, je nejvhodnější skládací stolička.

  Na výstavě
  1. Veterinární přejímka - První věc, která vás po příchodu do výstavní haly čeká, je veterinární přejímka. Připravíte si očkovací průkaz ke kontrole a počkáte až veterinář vyčistí stůl po kočce před vámi. Vytáhnete kočku z přepravky a veterinář zkontroluje čistotu očí, uší, stav chrupu, přítomnost parazitů v srsti a čistotu v okolí konečníku. Po přejímce někdy dostanete potvrzující kupón, který předložíte při kontrole potvrzení vaší účasti na výstavě.
  2. Kontrola potvrzení a číslo klece - Po veterinární přejímce pokračujete ke kontrole potvrzení vaší účasti na výstavě. U stolku nahlásíte své jméno, případně se prokážete potvrzením o přijetí kočky na výstavu. Obdržíte katalog výstavy, obálku s volnou vstupenkou do haly, sponzorskými dárky a číslem vaší klece. Ve výstavní hale najdete svou klec, obvykle jsou klece řazeny dle příjmení vystavovatelů, někdy podle plemen. Pokud vystavujete více koček, bývají klece u sebe. Někdy jsou na stěnách výstavní haly k dispozici plánky rozmístění klecí. Pokud u klecí nejsou k dispozici židle, organizátoři na to upozorní na potvrzence účasti.
  3. Příprava klece - První věc, kterou je nutno udělat je důkladná desinfekce klece, pokud je klec špinavá, vyčistěte ji vevnitř ze všech stran desinfekcí několikrát, zvláště pak její dřevěné části. Po desinfikování klece vložte podložku, upevněte záclonky, vložte záchůdek a pelíšek. Poté vyjměte kočičku z přepravky a dejte do klece.
  4. Příprava na posouzení - Po umístění kočičky do klece zkontrolujte údaje o své kočce v katalogu, dbejte zejména na označení kočka/kocour a na výstavní třídu a barvu. Pokud zjistíte nesrovnalosti, okamžitě je jděte nahlásit na výstavní výbor. Dále obejděte výstavní halu a zjistěte si umístění toalet, umístění výstavního výboru, umístění posuzovatelských stolů a zjistěte, který posuzovatel bude hodnotit vaši kočku. Obvykle bývají tyto údaje v blízkosti posuzovatelských stolů. Seznam koček daného posuzovatele tvoří EMS kódy (případně číslo barevné skupiny u plemen posuzovaných tímto způsobem) a počet zvířet v dané barevné varietě (či skupině). Obvykle si posuzovatel volá kočky chronologicky dle tohoto seznamu, takže můžete odhadnout, za jak dlouho přijdete na řadu. Pokud postupuje posuzovatel jinak, informujte se u jeho stewarda. Před posouzením můžete svou kočičku naposledy upravit (česání, otření očí…).
  5. Posouzení, BIV, nominace do BIS - V průběhu posuzování steward vyvolává čísla koček, proto sledujte pozorně situaci u svého posuzovatele. Když vás zavolají vyjměte kočičku z klece a jděte k posuzovatelskému stolu. Pokud je přiliš brzy, můžete kočičku na chvíli odložit do klece u posuzovatelského stolu, informujte se však u stewarda zde je vydesinfikována. Při posouzení předvedete kočičku posuzovateli, pak ji položíte na stůl kde ji posuzovatel zhodnotí. Pokud je kočička neklidná, může pomoci steward. Pozorně poslouchejte hodnocení posuzovatele, pokud hovoří jinou řečí požádejte stewarda o překlad. Po posouzení vypíše posuzovatel posudek, sledujte co píše na konci - zde je to hlavní - hodnocení (V1, V2…) a certifikát (CAC, CACIB…). Po dokončení posudku vás posuzovatel informuje, zda máte zůstat (například na volbu BIV) případně zda vás bude znova volat ( například na nominaci do BIS). Pokud soutěží ve vaší barevné varietě aspoň 3 nekastrovaná zvířata, volí mezi nimi posuzovatel Best in variety (BIV), obvykle ihned po posouzení dané barevné variety. Majitelé se s kočkami seřadí kolem posuzovatelova stolu, ten je znova ohodnotí a určí vítěze. Nominace do Best in show (BIS) probíhá stejným způsobem, sledujte kdy a zda vás bude steward volat na výběr do nominace. Podrobnosti viz Výstavní řád.
  6. Best in show (BIS) - Pokud je vaše kočka nominována do BIS, sledujte opět začátek soutěže. Jakmile vás steward zavolá, přineste upravenou kočku na pódium, steward vám určí klec, do které ji umístíte (dle čísla kočky). V BIS předvádí kočky pouze stewardi, sledujte soutěž z první řady a ihned po souteži si kočičku a případné ceny můžete převzít. O podrobném průběhu soutěže BIS se informujte u zkušených chovatelů, nebo ve vaší ZO.
  7. Posudek - Poskončení posuzování a před začátkem BIS si vyzvedněte posudek vaší kočky. Organizátoři vás informují, zda se posudky budou roznášet na klece, nebo zda je nutné vyzvednout si jej na výstavním výboru. Spolu s posudkem obdržíte i diplom a kokardu či medaili. Posudek si dobře uschovejte pro pozdější uznání titulu.
  8. Konec výstavy - V propozicích bývá označen konec výstavy, nebo jej vyhlásí organizátoři. Do té doby musí být kočka v kleci, je dovoleno opustit výstavu pouze se souhlasem výstavního výboru. Jinak by vám mohli organizátoři odebrat získané certifikáty či ostatní ocenění.

  Po výstavě
  1. Sbírání posudků - Posudky z výstav si pečlivě uschovejte. Informujte se ve své ZO nebo ve Výstavním řádu o konkrétních počtech certifikátů pro uznání příslušných titulů a dalších podmínkách (počet posuzovatelů, počet zemí ve kterých musí být titul získán).
  2. Uznání titulu - Po získání příslušného počtu posudků s certifikáty zašlete jejich kopie poštou na plemennou knihu koček na adresu:
  Plemenná kniha koček
  Maškova 3
  182 53 Praha 8
  tel: 284 683 440


  Spolu s kopiemi posudků zašlete i kopii rodokmenu kočky a pokud možno i průvodní dopis. Za několik týdnů obdržíte na dobírku (cca 50 Kč) potvrzení titulu, případně i kokardu, pokud jste o ni požádali (cca 160 Kč). Na plemennou knihu se můžete pro potvrzení titulu dostavit i osobně po předchozí telefonické domluvě.

Databáze obsahuje chovatelské stanice Sdružení chovatelů koček FIFe a organizace CFA.

Chcete hledat v databázi?
Vyhledávat můžete dle jednotlivých položek (jméno, plemeno, kraj...)
Nebo kombinovaně (plemeno + kraj zároveň)
Více v nápovědě na stránce databáze.

Chcete přidat svou chovatelskou stanici do databáze?
Zde je formulář

Chcete změnit údaje u své chovatelské stanice?